kondylomy

Původce onemocnění

 

Kondylomy /pohlavní bradavice/ jsou vyvolány nejčastěji papiloma viry typů HPV 6 a HPV 11, které nepatří k vyvolavatelům onkologických onemocnění. K novým poznatkům však patří, že v některých případech mohou být původcem kondylomů i vysoce rizikové papiloma viry, například HPV 16 a HPV 18,  které mohou vyvolávat nádorová onemocnění pohlavních orgánů .

 

Způsob přenosu

 

K přenosu dochází sexuální cestou , kondylomy jsou vysoce nakažlivé. Předpokládá se však, že část lidí jsou přenašeči viru, aniž by sami měli projevy slizničního onemocnění. K přenosu může pravděpodobně docházet i pouhým dotykem rukou. Prezervativ chrání jen částečně, HPV infekce může postihnout oblasti, které nejsou prezervativem kryté.

 

Vzhled onemocnění

 

Kondylomy jsou bělavé až červenavé výrůstky hladkého povrchu postihující především sliznici pohlavních orgánů, pokožku v okolí pohlavních orgánů i oblast okolo konečníku. Často se květákovitě vyklenují a rozšiřují.

 

Průběh onemocnění

 

Infekce může proběhnout bezpříznakově a samovolně ustoupit. V některých případech - zvláště u pacientů s oslabenou imunitou – se kondylomy bez léčby rozšiřují a vedou k rozsáhlému poškození tkání.

 

Možnost záměny

 

Přesnou diagnózu musí stanovit lékař. V okolí pohlavních orgánů se může vyskytovat ještě jiný typ virových bradavic, tzv. moluska. Lékař vám může doporučit vyšetření k vyloučení dalších pohlavně přenosných onemocnění.

 

 
   

Léčba v lékařské ordinaci

 

Při zjištění výrůstků v okolí pohlavních orgánů a konečníku se nepokoušejte o domácí léčbu a vyhledejte lékaře.

Obdobně jako běžné bradavice mohou být kondylomy léčeny aplikací tekutého dusíku, chirurgicky, laserem a zevně aplikovanými léčivy.

Léčba vychází ze spolupráce dermatologů, gynekologů, urologů a dalších lékařských specializovaných oborů.

 
léky vázané na lékařský předpis
Wartec krém  

Wartec obsahuje 0,15 % podofylotoxinu. Jedná se o původně rostlinnou látku s protivirovým účinkem, která zastavuje buněčné dělení. Nyní je připravována synteticky . Aplikuje se 2× denně 3 dny, v týdenních intervalech po dobu 4 týdnů. Užívání tohoto léku není dovoleno v těhotenství.

Vedlejším účinkem léčby může být podráždění ošetřované oblasti.

 
   
Aldara krém  

Účinnou látkou obsaženou v krému Aldara je imiquimod. Nejedná se o protivirový lék, ale o látku, která v místech aplikace aktivuje imunitní systém. Buňky kožního imunitního systému po aplikaci uvolňují tzv. cytokiny / např. interferon/, tedy látky, které hrají důležitou roli v přirozené protivirové ochraně lidského organizmu. Krém se aplikuje přesně dle návodu, obvykle 3 noci v týdnu / např. pondělí, středa, pátek/ do zhojení projevů,ne však déle než 16 týdnů.

Nevýhodou přípravku je jeho vyšší cena.

 
   
PREVENCE  

Velkým pokrokem v prevenci proti některým typům HPV infekce je možnost očkování. V prvé řadě jsou tyto přípravky zaměřeny na prevenci proti virům, které vedou ke vzniku rakoviny děložního čípku.

Přípravek Silgard chrání proti HPV 6, HPV 11, HPV 16, HPV 18, zkříženě i proti HPV 31.

Přípravek Cervarix chrání proti HPV 16, HPV 18, zkříženě i proti HPV 31, HPV 33 a HPV 45

Při vzájemném porovnání je patrné, že přípravek Silgard má výhodu v tom, že chrání proti virům vyvolávajícím onkologická onemocnění děložního čípku a současně i proti pohlavním bradavicím /nejčastějším vyvolavatelem jsou HPV 6, HPV 11/ . Naproti tomu Cervarix proti virovým bradavicím ve větší míře nechrání, má však navíc oproti Silgardu ochranu proti vysoce rizikovým virům HPV 33 a HPV 45.

 
   
BUDOUCNOST  

Lze předpokládat, že HPV infekce bude léčena v budoucnu cílenými protivirovými léky. Jednou z takovýchto nově vyvíjených látek s protivirovým účinkem je cidofovir.

 Informační zdroje

Pro získání dalších informací ve vyhledavačích můžete použít latinské nebo anglické názvy nemocí:

bradavice :  verruca vulgaris /latinsky/ , wart / anglicky/

kondylomy:  condyloma accuminatum /latinsky /, genital wart /anglicky/