bradavice

Původce onemocnění

 
Původcem bradavic jsou papilomaviry nejčastěji typů HPV 1, HPV 2, HPV 4 a HPV 7. Zkratka HPV vznikla z anglického názvu human papilloma virus. Existuje více než 100 typů těchto virů. Změny na kůži a sliznicích vyvolává pouze část z nich.  

Způsob přenosu

 

K přenosu dochází mezi lidmi navzájem - osobním kontaktem,společně užívanými předměty, chodidla mohou být infikována např. z podlah ve společných sprchách. Zachycení bradavic napomáhají praskliny kůže. Bradavice se roznášejí škrabáním, okusováním a podobně. Starší lidé již mají obvykle vytvořenou imunitu proti tomuto onemocnění, bradavice jsou proto častější u mladších lidí.

 

Vzhled onemocnění

 

Bradavice jsou zprvu drobné výrůstky se zhrubělým povrchem, postupně mohou růst a rozšiřovat se do okolí. Časté jsou na prstech rukou a okolo nehtů, mohou se vyskytovat i na jiných částech těla.

Na chodidlech se bradavice zanořují do hloubky / hovoří se o tzv. plantárních bradavicích/ nebo se mozaikovitě rozsévají po chodidlech /tzv. mozaikové bradavice/.

Na obličeji se někdy vyskytují v hustém výsevu tzv. ploché bradavice.

 

Průběh onemocnění

 

Imunitní systém člověka je schopen s virovou infekcí aktivně bojovat - tomu odpovídá pozorování, že bradavice po určité době mohou ustoupit samovolně i bez léčby. U osob s oslabeným imunitním systémem /například i u ekzematiků/ je často průběh onemocnění dlouhodobý. Postižení pokožky chodidel může být léčebně svízelné i u jinak zdravých osob.

 

Možnost záměny

 

Záměna bradavic je možná s tzv. stařeckými bradavicemi, otlaky, mozoly, ale někdy i s mateřskými znaménky a jinými kožními výrůstky. Často přesnou diagnózu musí stanovit lékař.

 

 

Léčba v lékařské ordinaci

 

Léčebné postupy užívané v lékařské ordinaci jsou účinnější a přesnější než domácí léčba.

 

  :: Léčba tekutým dusíkem

 

Teplota tekutého dusíku je přibližně - 196.C. Aplikace tekutého dusíku má za cíl odloučit svrchní vrstvy pokožky zasažené virovým onemocněním. Po zmrazení dochází nejen k odloučení bradavice / nebo alespoň její části/, ale i k aktivaci imunitních mechanismů, které pomáhají v boji s touto kožní virovou infekcí.

 

  :: Chirurgická léčba

 

Chirurgická léčba je méně častým léčebným postupem. Jizvy na chodidlech mohou být bolestivé. Bradavice je mimo to živý organizmus a může se vrátit opět v blízkosti jizvy.

 

   :: Vysokofrekvenční koagulace, léčba laserem

 

Tyto moderní léčebné postupy přímo ničí tkáň napadenou virovou infekcí.

 

Nezřídka je třeba i tyto zákroky opakovat.

 
léky vázané na lékařský předpis
Verrumal roztok  

Verrumal je přípravek pro místní ošetřování bradavic s obsahem  10 % kyseliny salicylové a léčebnou látkou fluorouracil. Jedná se o látku zasahující do metabolizmu rychle se dělících buněk . Užívání tohoto léku není dovoleno v těhotenství . Léčba může vyžadovat několik týdnů trvající pravidelnou aplikaci spojenou s průběžným odstraňováním odumřelé tkáně bradavice .

 
volně prodejné léky

Nezačínejte sami s domácí léčbou, pokud si nejste jisti, zda opravdu trpíte virovými bradavicemi. O užívání těchto přípravků je vhodné poradit se předem s lékařem, i pečlivě prováděná léčba může trvat více týdnů. Tyto přípravky nejsou určeny k aplikaci na obličej a na oblast pohlavních orgánů.

 
   
Duofilm roztok  

Jedná se o roztok pro místní ošetřování bradavic s obsahem 16,7% kyseliny salicylové a 16,7% kyseliny mléčné. Tyto látky zajišťují šetrné odloučení svrchních zrohovatělých vrstev kůže, kterou je bradavice kryta. Aplikace se provádí štětečkem, který je ve víčku, přesně na bradavice, aby nedošlo k poleptání okolní pokožky. Výrobce uvádí, že aplikace je možná i u těhotných a kojících žen.

 
   
Kolodium forte  

Obdobně jako předchozí výrobek obsahuje Kolodium forte  16,7% kyseliny salicylové a 16,7% kyseliny mléčné. Navíc oproti ostatním přípravkům této skupiny obsahuje přírodní léčivé látky získané z vlašťovičníku většího , thuje a z borovicové pryskyřice. Vlaštovičník obsahuje alkaloidy s protivirovým účinkem. V lidovém léčitelství je používán jako prostředek na odstraňování bradavic. Extrakt z thuje obsahuje terpeny s imunostimulačními a protivirovými účinky. Čištěná terpentýnová silice z borovicové pryskyřice obsahuje terpeny, které působí antisepticky a podporují prokrvení tkáně a její hojení. Výrobce doporučuje po 10-ti dnech aplikace její přerušení na 5-7 dní, aby nedocházelo k nadměrnému podráždění pokožky v okolí bradavic.

 
   
Wartner - Bradavičník  

Tento přípravek je k dostání v lékárnách pod názvem Bradavičník –Wartner na ruce a Bradavičník-Wartner na chodidla. Obsahuje aerosolový sprej se směsí dimetyléteru a propanu . Aplikaci a zmrazení bradavic si provádí pacient sám pěnovým aplikátorem dle návodu.

 
   
Wartner tužka na bradavice  

Aplikační tužka obsahuje 40% gel kyseliny trichloroctové. Je třeba pečlivě dodržet návod k použití. Výrobcem doporučené schéma je ošetření bradavic dvakrát denně po dobu 4 dní, poté je třeba vyčkat jejich odloučení.

 
   
Acetocaustin  

Tento přípravek obsahuje 50% vodný roztok kyseliny monochloroctové. I u tohoto přípravku je třeba velmi pozorně dodržet návod na použití , aby nedošlo k poleptání zdravé pokožky v okolí bradavic. Maximální ošetřovaná plocha jsou 2 cm2. Aplikace se provádí 1 x týdně,průměrná doba léčby je 5 týdnů. Není povoleno užívání tohoto přípravku v těhotenství.

 
   
Přírodní léčba  

Hojení bradavic mohou napomoci potravinové doplňky podporující obranyschopnost například zinek , vitamin C, echinaceu. Lidé trpící na chladné končetiny by měli věnovat pozornost teplému oblékání a prohřívání končetin. Tradičním přírodním lékem na virové bradavice je šťáva ze zlomeného stonku vlaštovičníku. Ten je obsažen rovněž v již uvedeném přípravku Kolodium forte.

 Informační zdroje

Pro získání dalších informací ve vyhledavačích můžete použít latinské nebo anglické názvy nemocí:

bradavice verruca vulgaris /latinsky/ , wart / anglicky/

kondylomy condyloma accuminatum /latinsky /, genital wart /anglicky/